Ekonomi

Filipinler Güney Çin Denizi’ndeki mercan adasına gemi gönderiyor

Güney Çin Denizi’nde yaşanan son bir gelişmeye göre Filipinler, Çin’in yapay bir adaya dönüştürdüğünü iddia ettiği Sabina Sığlığı’na sahil güvenlik gemileri gönderdi. Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr’ın ofisi bugün yaptığı açıklamada, bir geminin Çin’in yasadışı faaliyetleri olarak tanımladığı faaliyetleri izlemek üzere halihazırda sahada olduğunu, iki geminin ise bölgede rotasyon yaptığını duyurdu.

Filipin Sahil Güvenlik sözcüsü Komodor Jay Tarriela, katıldığı bir forumda, yerel olarak Escoda olarak bilinen sığlıkta küçük ölçekli arazi ıslahının gözlemlendiğini bildirdi ve bu eylemlerin arkasındaki muhtemel taraf olarak Çin’i işaret etti. İddiaların ciddiyetine rağmen Manila’daki Çin Büyükelçiliği henüz bir yorumda bulunmadı.

Sığlık üzerindeki anlaşmazlık Pekin ve Manila arasında artan gerginliğe katkıda bulundu. Hatta Filipinler’in ulusal güvenlik danışmanı, deniz ihtilafıyla ilgili özel bir görüşmenin sızdırıldığı iddiasının ardından Çinli diplomatların sınır dışı edilmesi çağrısında bulundu.

Güney Çin Denizi, her yıl yaklaşık 3 trilyon dolarlık ticaretin geçtiği stratejik bir su yoludur. Aralarında Filipinler, Brunei, Malezya, Tayvan ve Vietnam’ın da bulunduğu çok sayıda ülke, Çin’in büyük ölçüde kendisi için hak iddia ettiği bölgede birbiriyle örtüşen hak iddialarına sahiptir. Ancak Daimi Tahkim Mahkemesi 2016 yılında Çin’in iddialarının uluslararası hukuka göre yasal dayanaktan yoksun olduğuna karar verdi.

Çin’in bölgedeki geniş çaplı arazi ıslahı ve askeri yığınağı uluslararası alanda endişe yarattı. Filipin Sahil Güvenliği, Filipinler’in Palawan eyaletine 124 mil uzaklıkta bulunan sığlığın yakınında donanma ve araştırma gemileri de dahil olmak üzere Çin gemilerinin önemli ölçüde varlığıyla ilişkilendirilen ezilmiş mercanların atılmasını belgelemek için Sabina Sığlığı’na bir gemi konuşlandırdı.

Sahil güvenliğin ölü ve ezilmiş mercan yığınlarını keşfetmesinin Çin gemilerinin görülmesiyle aynı zamana denk gelmesi, ikisi arasında bir ilişki olduğunu düşündürüyor. Deniz bilimciler, mercan yığınlarının doğal bir fenomen mi yoksa insan müdahalesinin bir sonucu mu olduğunu belirlemek için sahil güvenliğe eşlik edecekler.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu konuşlandırma, Filipinler’in, Manila ve Çin arasında sık sık deniz karşılaşmalarının yaşandığı İkinci Thomas Sığlığı’nda karaya oturmuş bir savaş gemisinde konuşlu Filipinli birliklere ikmal yapan Filipin gemileri için bir buluşma noktası olarak hizmet veren Sabina Sığlığı’nda uzun süreli varlığını sürdürme stratejisinin bir parçasıdır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu